Меню
Як побудувати ефективну систему безпеки в бізнес-центрі або ТРЦ?

Як побудувати ефективну систему безпеки в бізнес-центрі або ТРЦ?

Author content: Евгений Пароконный

Насиченість ринку комерційної нерухомості Києва демонструє досить широкий вибір вільних площ в бізнес-центрах і торгово-розважальних центрах як для орендарів, так і для потенційних покупців. А в ніші елітної нерухомості взагалі спостерігається стійке збільшення попиту.

Водночас, не варто забувати, що термін елітна нерухомість різноманітні девелопери, будівельні компанії і, тим паче агентства нерухомості розуміють на власний розсуд. Втім, як і набридле всім на побутовому рівні визначення євроремонту.

Відмінності між ефективною та неефективною системою безпеки

Існує безліч обставин, за яких зовні елітний той чи інший бізнес-центр не тільки не може бути віднесений до категорії класу А, але і взагалі позиціонуватися в ніші професійна площа. І хоча перелік обставин в кожному окремому випадку різний, саме неефективна система безпеки може значною мірою вплинути на зниження рівня категорійності комерційної нерухомості. Тому ми зустрілися з інженером-проектувальником компанії ІстаГрупп Максимом Пітчуком та максимально детально розкрили питання ефективності системи безпеки для комерційної нерухомості.

Що таке ефективна система безпеки?

–  Якщо ми говоримо про нішу комерційної нерухомості – це перш за все застосування принципу максимальної інтеграції інтелектуальної відеоаналітики з системою контролю та управління доступом, а також з інженерними системами, що підтримують життєдіяльність будівлі. І найголовніше, першу скрипку в цьому грає саме автоматизація систем протипожежного захисту.

Крім цього, система безпеки буде ефективно працювати тільки в тому випадку, коли сам замовник та його представники розуміють для чого вона їм потрібна. У них повинно бути розуміння і готовність підкорятися правилам і нормам, що регламентують роботу цієї системи. З розрізнених підрозділів на об’єкті (диспетчери, охорона, технічний та адміністративний персонал) необхідно створити єдиний організм, який в разі будь-яких надзвичайних ситуацій не «залишить» об’єкт, а докладе всі власні сили і навички для захисту людей і майна.

ТРЦ «Lavina Mall» і бізнес-центр «Senator» – це є прикладом вдало спроектованих систем безпеки?

– Так, як для мене, найбільш інтелектуально наповненими і тому найцікавішими рішеннями є багаторівневі системи безпеки, реалізовані в Києві.

Йдеться про бізнес-центр «Senator» класу А + (вулиця Московська, 32/2) і торговельно-розважальний комплекс «Lavina Mall» (вулиця Берковецька, 6Д). В обох випадках в якості софта верхнього рівня був обраний Honeywell WINMAG.

Диспетчеризація протипожежних систем: як в Honeywell WINMAG реалізовна ця функція?

– Зараз поясню. Хоча у перерахованих двох замовників були різні вимоги до систем відеоменеджменту та відеоспостереження, в одному вони були одностайні – максимальна інтеграція усіх систем безпеки з автоматичною протипожежною сигналізацією, а також системами оповіщення та управління евакуацією людей в разі пожежі. Диспетчеризація протипожежних систем була також побудована на обладнанні Esser by Honeywell.

У чому унікальність платформи Esser by Honeywell? Чому саме Honeywell?

– Я спробую бути об’єктивним. Після введення в експлуатацію цих двох об’єктів, з ініціативи їх адміністрації, не рідше, ніж два рази на рік організовуються навчальні тривоги і планові евакуації будівель на випадок пожежі. Наприклад в БЦ «Senator» ці заходи здійснюються на регулярній основі, починаючи з 2015 року. Під час планових навчань перевіряється уся система на предмет ефективного виконання покладених на неї функцій.

Після імітації помилкового займання система передає сигнал тривоги на пост центрального спостереження. Далі вмикається оповіщення про пожежу, а інтелектуальна система безпеки автоматично розблокує евакуаційні двері та вхідні турнікети.

Зі свого боку, від системи пожежної сигналізації та автоматизації протипожежного обладнання надходить команда на переведення ліфтів в режим «пожежа». Через певний проміжок часу, за відповідним алгоритмом, опускаються протипожежні штори, вимикається припливна вентиляція і вмикається система димовидалення. Тому, саме впровадження програмного забезпечення Honeywell WINMAG дозволило вирішити задачу інтелектуальної інтеграції усіх перелічених вище систем в єдину платформу.

П’ять основних питань до інтегратора, щоб переконатися в його здатності довести проект до логічного завершення

Перше важливе питання – доступність обладнання. Досить часто фірми, які приймають участь у тендерах насправді не є постачальниками необхідних систем безпеки. Або їх можливості не дозволяють забезпечити проголошений обсяг номенклатури в регламентовані терміни.

Друге – кваліфікація персоналу у сфері проектування, програмування та інсталяції систем безпеки.

Третє – гарантійне та післягарантійне обслуговування встановлених систем безпеки. Здатність компанії-інтегратора забезпечити сервіс на довготривалій основі.

Четверте – наявність спеціально підготовлених кваліфікованих інструкторів, які вміють навчати технічний персонал і охорону працювати з високотехнологічним обладнанням. Необхідно розуміти, що гарні інженери-монтажники не завжди здатні навчати інших людей. Для цих цілей потрібні спеціальні інструктори.

І, нарешті, п’яте – здатність інтегратора взяти на себе відповідальність не тільки за введення в експлуатацію систем безпеки, а й надати необхідну допомогу в здачі об’єкта незалежній третій стороні.

Як не помилитися у виборі інтегратора систем безпеки?

– Під час вибору підрядника (інтегратора систем безпеки) приділити особливу увагу п’ятому пункту. Це питання стосується виключно систем, що потребують обов’язкової сертифікації на відповідність, як приклад – СПЗ (системи протипожежного захисту): автоматика, сигналізація, протидимний захист, оповіщення та диспетчеризація.

Раніше, відповідно до чинного законодавства, була потрібна спеціалізована акредитація в органах МНС. Зараз ця обов’язкова процедура здійснюється на договірних умовах з незалежною третьою стороною, але сенс залишився той самий. Більш докладно щодо процедури можна прочитати в ДБН В.2.5-56:2014 (будівельні норми на проектування, монтаж, перевірку відповідності та підтримку експлуатаційної придатності систем протипожежного захисту).

Що приховують інтегратори від потенційних замовників?

– Диявол, як відомо, криється в деталях. Нечистоплотні на руку інтегратори приховують своїх реальних постачальників обладнання та витратних матеріалів. З метою додаткового заробітку, під виглядом брендів, можуть спробувати встановити замовнику контрафакт, що не пройшов сертифікацію! Але знову ж таки, як правило, це характерно для систем охоронної сигналізації та СПЗ.