Меню
Система інтелектуальної прикордонної безпеки США

Система інтелектуальної прикордонної безпеки США

Author content: Valerii Zhukov

В серпні 2017 року ізраїльські ЗМІ (JNS.org) повідомили про те, що представники Адміністрації Президента США підписали черговий контракт з ізраїльською компанією “Elbit Systems” з метою побудови системи безпеки на кордоні з Мексикою. Напередодні делегація з Білого дому цілеспрямовано відвідувала Ізраїль для ознайомлення з принципами роботи “розумного кордону”, організованого ізраїльськими силами безпеки на кордоні з сектором Газа та Єгиптом.

План додаткового посилення американо-мексиканського кордону передбачає впровадження інноваційних технологій, у тому числі використання новітніх розробок у сфері інтелектуального відеоспостереження, а також встановлення радарів і тепловізійних систем на спеціальних вежах.

Побудова такої стіни безпеки була однією з основних передвиборчих обіцянок Дональда Трампа у 2016 році. Стверджується, що щорічно кордон між США і Мексикою, загальною протяжністю 3360 миль, нелегально долає близько 200 000 чоловік. А мексиканські наркокартелі, через десятки побудованих підземних тунелів, контрабандним шляхом постачають наркотики на загальну суму 19-29 млрд дол. США щороку.

Концепція прикордонної безпеки США

Фахівці американської філії “Elbit Systems” мають намір впровадити систему прикордонної безпеки з використанням інтегрованих фіксованих веж (Integrated Fixed Tower – IFT) упродовж кількох сотень миль на кордоні штату Арізона з Мексикою і надалі розповсюдити цю систему на інші ділянки кордону.

Програма IFT – це вже не перша спроба правоохоронних органів США облаштувати технічними засобами охорони південно-західний кордон з Мексикою. Попередні роботи проводилися в 2006 році, тоді контракт на пілотний проект виграла корпорація “Boeing”.

Втім, в 2014 році компанія “Elbit Systems” вже отримувала аналогічний контракт на суму 87 млн дол. США. Крім цього, до таких робіт залучалась ще одна ізраїльська компанія – “Magal Security Systems”. Також, використовувалося обладнання відомих американських виробників, таких як “FLIR Systems”.

Як наслідок, проблеми з відсутністю єдиної концепції побудови системи прикордонної безпеки, метушня від одного генерального підрядника до іншого та використання неуніфікованих технічних засобів охорони під час оснащення державного кордону, характерні не тільки для України.

Що таке Розумний кордон?

Розумний кордон – це інтелектуальна система охорони державного кордону, що забезпечує цілодобовий (цілорічний) контроль державних рубежів на суші, морі та водоймах, а також здійснює оперативне виявлення та ідентифікацію порушників кордону без участі (з мінімальною участю) людини.

Незалежно від того, чи є порушниками маломірні плавзасоби, літальні апарати або це люди, тепловізійні камери FLIR та радари нададуть своєчасну інформацію про всі позаштатні ситуації на кордоні за будь-яких умов видимості.

Чотири підсистеми розумного кордону

Інтелектуальна система раннього виявлення порушників на суші, морі та в повітряному просторі побудована на основі інтеграції чотирьох підсистем прикордонної безпеки, а саме:

  • радіолокаційні станції (РЛС) наземного базування;
  • мобільні (переносні) засоби спостереження;
  • тактичні транспортні засоби;
  • розгалужена мережа засобів наземного спостереження (автономні прикордонні спостережні вежі).


При цьому, тактичний транспортний засіб – це автономна підсистема, побудована на автомобільній платформі, оснащена тепловізорами, радарами FLIR та інтегрована в єдиний центр управління прикордонною безпекою. А тактичні транспортні засоби мають кілька модифікацій.

Тактичний транспортний засіб MVSS FLIR

Тактичний транспортний засіб MVSS FLIR – платформа, що об’єднує в собі наземні радіолокатори та мультиспектральні сенсори спостереження (зображення обробляються на основі декількох десятків колірних каналів). Автономна платформа MVSS виявлятє потенційних порушників на відстані до 25 кілометрів і достовірно оцінювє їх подальші наміри.

Полегшений тактичний транспортний засіб LTV FLIR

Полегшений тактичний транспортний засіб LTV (Light Tactical Vehicle)   – це платформа від FLIR, що покликана доставити операторів спостереження (військовослужбовців прикордонної служби) у потрібний пункт призначення. Інтеграція радіолокатора та мультиспектрального сенсора дає можливість виявляти потенційних порушників на відстані до 10 кілометрів. Внутрішній функціонал управління платформою дозволяє операторам передавати в командний центр отриману інформацію, у тому числі зображення з високою роздільною здатністю в режимі реального часу.

Тактичний транспортний засіб Cerberus FLIR

Тактичний транспортний засіб Cerberus FLIR- це спеціально сконструйована мобільна система спостереження з дальнім радіусом дії. Платформа швидко розгортається, пристосована до суворих кліматичних та екологічних умов, а також здатна здійснювати автономну охорону заданої ділянки державного кордону протягом декількох тижнів.

Мобільна прикордонна вишка SkyWatch FLIR

Мобільна прикордонна вишка SkyWatch FLIR – універсальна платформа для спостереження за державним кордоном з декількома функціями. Кожна пересувна прикордонна вишка обладнана житловим блоком, включаючи опалення, кондиціонування повітря і тоновані стекла. Для оперативного розгортання пересувної прикордонної вишки достатньо дій всього одного військовослужбовця.

Радари FLIR Systems

Розуміння характеру загрози має вирішальне значення для побудови ефективної системи “Розумний кордон”. Радари від FLIR Systems виявляють і супроводжують кілька порушників (потенційних загроз) одночасно, визначають точне місце розташування цілі, напрямок руху та швидкість її переміщення. Гасло інженерів, які розробили радари FLIR: «перехоплювати і перемагати».

Радар Аrgus FLIR

Радар Аргус – це стаціонарна система широкосмугового спостереження. Визначення відстані до цілі відбувається шляхом аналізу часу, витраченого на відправлення сигналу та повернення цього сигналу назад. Цей радар в інтеграції з тепловізором і вбудованим програмним забезпеченням, вирішує завдання охорони державної кордону за будь-яких погодних умов, цілодобово. Представники FLIR Systems запевняють, що в порівнянні з іншими рішеннями з охорони периметра, Argus має найнижчу собівартість з розрахунку на один погонний кілометр державної кордону.

Радар Ranger R20SS FLIR 

Радар Ranger R20SS від FLIR Systems – наземний радіолокатор, призначений для виявлення і супроводження порушників (людей і транспортних засобів) на відстані до 20 кілометрів. Ця система виявлення всепогодна і може бути встановлена ​​як на прикордонній вишці, так і на службовому автомобілі.

Радари Рейнджер R1, R3, R5, R3D, R5D

Радари Рейнджер R1, R3, R5, R3D, R5D забезпечують точне виявлення порушників державної кордону (людей і транспортних засобів) на відстані до 5 км. Призначені для роботи в самих складних погодних умовах. Усі моделі радарів оснащені навігаційним обладнанням, що працює на доплеровському ефекті. У режимі сканування на 360 градусів один радар в змозі контролювати ділянку державної кордону площею до 78 квадратних кілометрів.

Таким чином, тільки використовуючи переваги комплексної інтеграції декількох радарів з поворотними PTZ відеокамерами та тепловізорами, можна побудувати ефективну систему охорони державного кордону, що відповідає вимогам сьогодення.