Меню
Наскільки безпечний мобільний зв’язок?

Наскільки безпечний мобільний зв’язок?

Author content: Valerii Zhukov

Швейцарська компанія Qnective, що спеціалізується на виробництві систем захисту інформації в телекомунікаційній сфері, розробила нову технологію, що гарантує безпеку мобільного зв’язку.

Закритий мобільний зв’язок для уряду

Qtalk Defense позиціюється як “закритий” мобільний зв’язок для урядових структур, правоохоронних і військових відомств. При цьому, система захисту конфіденційної і таємної інформації побудована на декількох інноваційних рішеннях з використанням наскрізного шифрування (E2EE).

Загальновідомо, що принцип дії E2EE (End-to-End Encryption) заснований на шифруванні і дешифруванні даних безпосередньо в пристрої абонента (кінцевого користувача), а не на сервері оператора. Але, як запевняють розробники Qtalk Defense, саме їх система легко інтегрується в існуючу ІТ-інфраструктуру, трансформує загальнодоступні мережі та мобільні пристрої в високозахищені канали зв’язку.

Поштовхом до розробки подібних систем став скандал, пов’язаний з публікацією в 2015 році заяви Едварда Сноудена про те, що Агентство Національної Безпеки (NSA) і Британська спецслужба – Центр урядового зв’язку (GCHQ), зламали внутрішню мережу голландської компанії Gemalto, що виробляє щорічно близько 2 мільярда SIM-карт для операторів мобільного зв’язку. У західних ЗМІ стверджувалося, що в результаті були вкрадені секретні ключі, які дозволили відстежувати дзвінки абонентів 450 операторів стільникового зв’язку по всьому світу, а також розшифровувати вже перехоплені раніше зашифровані дані.

Способи прослуховування розмов у месенджерах

Заради справедливості варто відзначити, що і розробники популярного Messenger WhatsApp також заявляли, що з 2016 року обмін даними між їх абонентами відбувається з використанням принципу наскрізного шифрування і, нібито, цей канал захищений від стороннього втручання.

При цьому за останній час опубліковано досить багато спростувань, а найбільш поширеними способами прослуховування розмов у месенджерах є:

  • атака поштової скриньки абонента спеціалізованими вірусними програмами з метою контролю комп’ютера, на якому встановлений messenger;
  • доступ до гаджету через безкоштовну публічну Wi-Fi-мережу, під час авторизації абонента з використанням власного профілю в соціальній мережі;
  • клонування SIM-карти абонента.